środa, 3 września 2014

Ranking szachowy elo, czyli jak mocny jestem?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jednego szachistę uważamy za znacznie lepszego od drugiego? Jak sami dobrze wiecie, nie istnieją żadne narzędzia którymi potrafilibyśmy zmierzyć jak dobry jest szachista (tak jak na przykład możemy zważyć kilo jabłek). Można jedynie ocenić poziom gry dwóch zawodników, tylko dzięki rozegraniu partii między nimi.

Zakładamy oczywiście, że ten który wygrał, grał w tej partii na wyższym poziomie. W przypadku remisu - obydwoje grali na takim samym poziomie. Właśnie po to został wprowadzony ranking elo - ocena przeciwnika oraz śledzenie własnych postępów w grze. Ranking szachowy elo nazwę swą zawdzięcza jego twórcy - profesor Arpad Elo. Jest to metoda obliczania, która pozwala określić aktualną siłę danego szachisty. Zaproponował on model, w którym zmiana rankingu wiąże się bezpośrednio z rankingiem przeciwników oraz wynikami partii z nimi. To znaczy, że jeżeli zawodnik osiągnął lepszy rezultat od oczekiwanego, wtedy jego ranking wzrasta, natomiast jeżeli gorszy - spada. Model ten w 1970 roku wprowadziła Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE), natomiast jako pierwsza wprowadziła go w 1960 roku Federacja Szachowa Stanów Zjednoczonych (USCF). W obu systemach nastąpiły zmiany, dlatego rankingi liczone przez te federacje różnią się - i to znacznie! Ranking liczony przez USCF jest średnio o 100 punktów większy od tego liczonego przez FIDE. Powszechnie w rozgrywkach międzynarodowych używa się rankingu FIDE.

Warto również wspomnieć, że najwyższy ranking w historii uzyskał aktualny mistrz świata Magnus Carlsen. Dokonał tego w dniu 1 maja 2014 roku i osiągnął 2882 punkty w rankingu FIDE.
Najwyższy ranking szachowy wśród Polaków uzyskał Radosław Wojtaszek, który w dniu 1 sierpnia 2014 uzyskał 2736 w rankingu FIDE.

Aktualny ranking szachowy FIDE


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz