środa, 10 września 2014

Najbardziej szalone miejsca do gry w szachy

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące miejsca rozgrywania partii szachowej? Większości graczy jest to obojętne, gdzie toczy się ich rozgrywka. Dla nich najważniejsza jest pozycja szachowa, kolejny ruch, jakaś fajna kombinacja. Zwykle partie rozgrywane są na turniejach szachowych (aule, sale konferencyjne, ew. hala sportowa). Niektórzy gracze postanowili sobie jednak urozmaicić trochę otoczenie. Poniżej przedstawiam kilka najbardziej zwariowanych miejsc, w których rozegrano partie szachowe.

1.Ring bokserski. Szachoboks.

Partie szachowe w ringu możemy obserwować dzięki dyscyplinie zwanej szachoboks. Jest to połączenie dwóch dyscyplin sportowych szachów i pojedynku bokserskiego. Polega ona na tym, że cały pojedynek trwa 11 rund, z czego w sześciu odbywają się partie, natomiast w 5 walka bokserska. Rundy szachowe trwają po 4 minuty, a bokserskie 3 minuty. Pomiędzy rundami jest minuta przerwy na wstawienie lub zdjęcie szachownicy. Wygrać można przez:

 • zamatowanie przeciwnika,
 • nokaut,
 • decyzję sędziego (nokaut techniczny),
 • poddanie się przeciwnika.
Pierwsze mistrzostwa świata w szachoboksie
2. Na kolejce górskiej.


W internecie można znaleźć zdjęcia wielu osób, które grają w szachy na kolejce górskiej. Ale jak to jest możliwe, że szachy nie spadną podczas szalonej przejażdżki? Odpowiedzią na to pytanie są szachy z magnesami i metalowa plansza lub po prostu dużo kleju :-).

3. W przestrzeni kosmicznej.

W 2008 roku kanadyjski astronauta, a zarazem pasjonat szachów Greg Chamitoff rozegrał partię z uczniami szkoły na Ziemi, sam przebywając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pomimo wielu obowiązków znalazł on czas na wykonywanie ruchów w partii - dokładnie jeden na dzień. Jak można się domyślić partia ta trwała bardzo długo i zakończyła się wygraną Ziemii. Została ona rozegrana oczywiście w celu popularyzacji szachów.
Greg zachęca do grania w szachy
4. Pod wodą.


Tak, tak to nie żart, w szachy można grać również pod wodą i to nie tylko na dnie basenu, ale również w innych zbiornikach wodnych. Oczywiście do takiej gry potrzebny jest odpowiedni sprzęt, czyli cały ekwipunek do nurkowania. Myślę jednak, że partia szachowa rozgrywana pod wodą musi sprawiać wiele frajdy.

3 komentarze:

 1. No nie spodziewałem się, że można zagrać w szachy pod wodą :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widać, ta wspaniała gra nie ma ograniczeń ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szachy Pod WODĄ?! Nie sądziłem że jest to możliwe.

  OdpowiedzUsuń