środa, 12 października 2011

Etyka szachowa - co to takiego?

Etyka szachowa - tak jak każde społeczeństwo, szachiści również posiadają zespół norm, których należy przestrzegać. Łamanie tych zasad wiąże się z poważnymi konsekwencjami np. przegranie partii. Jeżeli chcemy nazywać siebie szachistami, to koniecznie musimy się do nich stosować. Podstawowe zasady:

Najważniejszą normą jest podanie ręki swojemu przeciwnikowi. Jest to bardzo piękny zwyczaj witania się z "wrogiem" :) Okazujemy w ten sposób szacunek drugiemu graczowi. FIDE reguluje to prawnie

Gracz, który nie poda ręki swemu przeciwnikowi (lub powita przeciwnika w normalnie przyjętej manierze związanej z konwencjonalnymi przepisami społeczeństwa) przed rozpoczęciem partii w turnieju FIDE lub podczas meczu FIDE (i nie robi tego po poproszeniu go przez sędziego o zrobienie tego) lub umyślnie obraża swego przeciwnika lub organizatorów imprezy, natychmiast i ostatecznie przegra tę partię.


Tak więc nie jest to tylko zwyczaj, ale również obowiązek każdego szachisty.

Nigdy nie wolno pomagać zawodnikowi w czasie partii. Jeśli gracz stara się nawiązać z Tobą kontakt w celu uzyskania pomocy, powinieneś to niezwłocznie zgłosić dyrektorowi turnieju.

Jeżeli zauważyłeś nieprawidłowe posunięcie, to na Boga, nic nie mów!!! Bardzo to irytuje grających zawodników, a poza tym, to obowiązkiem graczy jest zgłoszenie zaistniałej sytuacji dyrektorowi turnieju, a nie Twoim.

Bardzo podobna sytuacja do poprzedniej. Jeżeli gracz przekracza limit czasu na swoim szachowym zegarze, to również tego nie zgłaszamy. Takie prawo posiadają wyłącznie zawodnicy, grający przy danej szachownicy.

Podczas oficjalnych turniejów nie wolno palić.

Jeżeli oglądamy czyjąś partię np. kolegi z drużyny, to stajemy tak by unikać kontaktu wzrokowego. Trzeba na to uważać, bo niektórzy przeciwnicy bezwzględnie potrafią to wykorzystać, np. zgłoszą do dyrektora turnieju skargę o podpowiadanie. Bardzo trudno będzie się nam z tego wytłumaczyć.

W czasie niektórych dużych turniejów, nie wolno opiekunom przebywać na sali gry.

Bardzo ważne jest aby wyniki partii zgłaszać w odpowiednim czasie. Jeśli tego nie zrobimy do końca rundy, to sędzia może nas ukarać wpisaniem wyniku 0-0.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz