poniedziałek, 8 marca 2010

Jak owocnie trenowac????

Trening szachów jest teoretycznie prosty. Wystarczy przygotować debiut, pokazać parę partii arcymistrzów i gotowe. Jednak wystarczy to może na zdobycie mistrzostwa województwa. Aby zdobywać wyższe cele należy przygotować :
-debiuty,
-końcówki,
-kondycję,
-mentalność (odporność psychiczną).

Debiuty - szachista na każdy turniej powinien przygotowywać swój zestaw debiutów. Dobrze opanowany debiut to podstawa. Bez niej nie można nawet myśleć o osiągnięciu dobrych rezultatów.

Końcówki- Najważniejsza część partii szachowej. W niej rozstrzyga się kto odejdzie od stołu zwycięski, a kto przegra. Wielu arcymistrzów traciło punkty przez źle rozegrane końcówki. Jeżeli ten element szachowy opanujemy w 100% to nie ma przeciwnika, z którym moglibyśmy przegrać.

Kondycja- CO!!! Po co szachiście dobre przygotowanie kondycyjne???? Pewnie niektórzy pukają się teraz w czoło. Jednak długie godziny przy szachownicy wykańczają organizm, a przecież przez cały czas trzeba grać na wysokim poziomie bez martwienia się czy wytrzymam.

Mentalność- Najbardziej niedoceniana przez trenerów część treningu. Drzemie w niej ogromny potencjał. Mistrzem w tej dziedzinie był Emmanuel Lasker. Specjalnie wykonywał on gorsze ruchy, po to aby przestraszyć przeciwnika. Przeciwnicy gubili się i Lasker wygrywał. Dlatego uważam że należy szachistę odciążyć psychicznie na czas partii. Musi być pewny siebie i cały czas kontrolujący przebieg partii. Należy pokazać przeciwnikowi że się go nie boimy.

1 komentarz:

  1. Fajny blog, chyba rzadkość jeśli chodzi o tematykę szachową w języku polskim. Czekam na dalsze wpisy ;) pzdr

    OdpowiedzUsuń